Het omenten van oudere bomen komt nagenoeg niet meer voor in de Nederlandse fruitteelt. De jonge aanplant is wel op een onderstam geënt. Deze heeft dan de omvang van een twijgje van een onderstam, waarop het gekozen appelras wordt geënt. De oudere fruitbomen worden nagenoeg niet meer omgeënt: het is te bewerkelijk, en in de regel wordt een boomgaard gerooid en voorzien van nieuwe jonge aanplant, vaak ook nog van rassen die goed in de markt liggen.

Het enten bestaat uit het aansnijden van de ent, het losmaken van de bast, het vastzetten met raffia en de bastloze delen voorzien van een afdekwas. De ent prikkelt tot aanvoer van voedsel in de richting van de ent-tak. Dit omenten werd tot 1965 regelmatig gedaan om de nieuwe fruitrassen op oude bomen te laten groeien.

In het voorjaar zijn in de boomgaard bij mij een 6-tal oude fruitbomen van 35 jaar oud van het zogenaamde half-hoogstam type omgeënt en voorzien van nieuwe appelrassen. Voor de aardigheid en vanuit een stukje geschiedenis van de fruitteelt, heb ik deze oude bomen voorzien van nieuwe loten die straks een ander appelras op de oude stammen zullen leveren. Ik had deze oude bomen ook kunnen rooien en nieuwe twijgen kunnen terugplanten, maar in het kader van de geschiedenis van de fruitteelt was dit een leuke actie om deze oude techniek, die nagenoeg verloren is gegaan, nog een keer toe te passen.

De tak en de ent zijn bezig om goed met elkaar te vergroeien, en over 2 jaar hoop ik de eerste vruchten van het nieuwe hout te kunnen oogsten. De boom heeft nog wel enkele jaren begeleiding nodig om uit te groeien tot een volwaardige boom van het zogenoemde half-hoogstam type.

Gerelateerde verhalen

Binden met wilgentenen Binden met wilgentenen
De dikke boom De dikke boom

Categories:: Ambachten Puiflijk

Meer verhalen

Video

Eibertjesdag Nunspeet

09 oktober 2014
Bert Vlug

Gooien met bier, water en zand

01 december 2015
Ine Pennink

Buurtgebruiken bij rouw en ziekte

11 juli 2014
Willi Wilbrink

Gasthuiscarillon in de oorlog

15 december 2015
K.Laansma
Video

Tour Culinair de Liemers

02 juli 2014
Erna Kruitwagen-Hajenius
Video

Het Geldersch Volkslied

03 november 2014
h.b.barmentloo

Trouwkleding dragen op trouwdag

02 september 2014
Marco Loef

Dansen in Sonsbeek

05 februari 2015
mevrouw G.Vach

Haring happen

12 februari 2015
C.V. De Bultendarpers

Gebruiken bij de geboorte

05 augustus 2014
albert steert

Monniken zingen bij zonsopgang

02 april 2015
Stan Hollaardt

Piepkesbal Geesteren

07 augustus 2015
Stichting Piepkesbal
Video

200 eieren met Pasen

18 juni 2014
Nijenhuis

Bier kopen om te gooien bij Normaal

07 december 2015
Maria Te Stroet

Hutspot met bruine bonen

20 februari 2015
Mevrouw van Eede
VideoGalerij

Kastelenrit Vorden

26 september 2014
Willy Bogers
Galerij

Veluwse schellars

29 januari 2015
Gerhard Kwak
Galerij

Taptoe Borculo

04 februari 2015
Marja Schulenberg-v.d. Werf