In april 2013 hebben wij onze vader naar zijn laatste rustplaats gebracht met een zogenaamde Betuwse loopkoets. Wij wisten eerlijk gezegd niet dat zoiets bestond en wisten ook niet dat zoiets vroeger werd gebruikt. Wij werden er op gewezen door uitvaartverzorging Erik van Zoest die zelf over een Betuwse loopkoets beschikt. En we moeten zeggen, de uitvaart is mede daardoor heel bijzonder geworden.

Onze vader was een man van de oude stempel. Hij hield heel erg van het leven op zijn boerderij en in die sfeer hebben we dan ook zijn uitvaart geregeld. Zelf had hij op dit gebied niets geregeld, dus dat hebben wij gedaan. Maar we weten zeker dat hij het prachtig zou hebben gevonden.

Het begon ermee dat we hem na zijn overlijden terug hebben gebracht naar de boerderij. Daar stonden nog een paar koeien op de deel. Om het zo authentiek mogelijk te maken, hebben we geprobeerd zoveel mogelijk een sfeer te maken die bij onze vader paste. Zoals het verzamelen van oude gereedschappen en melkbussen rond de kist. We hebben de boel uiteraard wel schoongemaakt om de ongeveer 40 mensen goed te kunnen ontvangen, maar de koeien stonden nog wel vlakbij.

In het achterhuis was de plechtigheid met de dominee en daar stond ook tijdens het condoleren de kist op de Betuwse loopkoets.

Op de dag van de uitvaart was het slecht weer en het regende hard, maar de tocht met de loopkoets van een kleine kilometer naar de begraafplaats per voet was heel bijzonder. Zelf vonden wij het ook veel mooier om met je handen zo dicht bij de kist te kunnen zijn. Als je zelf loopt en zo'n koets duwt geeft dat een heel ander gevoel. Dat gold voor iedereen. Een lijkwagen paste ook niet bij hoe mijn vader leefde. Dit was een heel andere beleving.

Op weg terug naar huis was het opgehouden met regenen en werd het weer mooi weer terwijl de vogels begonnen te fluiten. Voor ons een teken dat we het allemaal goed gedaan hadden en mijn vader op een hele mooie manier hebben kunnen eren.

Galerij
Categories:: Van wieg tot graf Betuwe Ravenswaaij Overlijden Keuze van de redactie

Meer verhalen

Galerij

Lepeltje koningin Beatrix

05 februari 2015
Simone Cornelissen

Pinksterfeest in Gorssel?

16 oktober 2015
Marten Brascamp
Audio

Dankdag en biddag

08 maart 2015
Theo van Dalen
Video

De doop van examenkandidaten

19 februari 2016
Jan Terbeek
VideoGalerij

IJzersterk in duurzaam werk!

05 december 2014
Smederij Hissink

De pindasoep uit Ghana naar Beek

26 januari 2016
Corry Vermeulen
Video

Maatwerk van de zadelmaker

17 maart 2016
Herman van de Bunt
Video

Blauwe Gerrit

23 mei 2014
Sylvia van Hunnik

Handige ouders

29 juni 2015
Teunie

Sociëteit Apeldoorn

18 juni 2014
Gerard Schurink
Video

Slepen van boeren gerij op oudejaarsavond

03 december 2015
Adri Nitrauw
Galerij

'N Duvels drankje

11 juli 2015
Paul Hoftijzer

Kraamtijd in de Achterhoek

16 juni 2015
Paul Hoftijzer
Video

Tour Culinair de Liemers

02 juli 2014
Erna Kruitwagen-Hajenius

Als jij eet, eet iedereen

22 januari 2016
Frits Schoonderwal
Video

Schele Guurte

28 oktober 2014
Gery Groot Zwaaftink

Middeleeuws Festijn bij Kasteel de Kelder

29 januari 2016
Arend Hordijk

Martinusdag

26 maart 2016
Mare Tip (6 jaar)
Galerij

Een nat pak op de pont

12 augustus 2014
Jan Reijnen

Piepkesbal Geesteren

07 augustus 2015
Stichting Piepkesbal